Articles By: StopGMO

”Производители на “ГМО” според GREENPEACE! Многу од овие производи ги имате и дома”

”Производители на “ГМО” според GREENPEACE! Многу од овие производи ги имате и дома”

Оваа храна се добива со вметнување на генетски материјал од еден вид на друг вид, преку генетски инженеринг. Со тоа се овозможува пренесување на една карактеристика од еден на друг вид кои не се во сродство. Така на пример, ген земен од поларна риба е вметнат во доматите и јаготките за да не замрзнат. ГМО […]

Македонија ја поддржува Европската декларација за производството на соја без ГМО

Македонија ја поддржува Европската декларација за производството на соја без ГМО

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски , во рамки на саемот „Зелена недела“ во Берлин, потпиша изјава со која ја официјализира македонската поддршка на Европската декларација за производството на соја без ГМО. Како што информира Министерството за земјоделство (МЗШВ), потписници на заедничката Декларација се Австрија, Хрватска, Финска, Франција, Германија, Грција, Унгарија, Италија, Луксембург, […]

Еве како да го исчистите вашето тело од Генетски Модифицирана храна и пестициди

Еве како да го исчистите вашето тело од Генетски Модифицирана храна и пестициди

Детоксикацијата може да му падне тешко на вашето тело и да предизвика широк спектар на алармантни несакани ефекти. Меѓу материите кои треба да ги отстраните од вашето тело најчесто се токсични хемикалии од остатоци од пестициди, нус-производи од ГМО храна, фармацевтски лекови, слободни радикали, тешки метали, алуминиум, радијација. Постојат бројни начини за детоксикација, некои се […]

Јагне со гени од медуза заврши на трпезите во Франција

Јагне со гени од медуза заврши на трпезите во Франција

Генетски измнето јагне со протеин од медуза се најде во кланица, заедно со другите јагниња наменети за исхрана, јавува парискиот весник „Ле Паризиен“. Како што пренесе дописникот на МИА, јагнето било резултат на научните испитувања на ИНРА (Институтот за за аграрни испитувања), кое во ноември 2014 година, и покрај тоа што не било предвидено завршило […]

Шпанец починал откако јадел ГМО-домат со ген од риба

Шпанец починал откако јадел ГМО-домат со ген од риба

Во ЕУ досега е засаден само еден генски модифициран плод, пченка, и тоа претежно во Шпанија. Токму таму неодамна беше потврден првиот смртен случај предизвикан од земањето генски-модифицирана храна. Хуан Педро Рамос почина од анафилакса откако јадел од неодамна одгледаните домати кои содржат ген од риба, што предизвикало смртоносна алергиска реакција, пренесува „Ворлд њуз дејли […]

Почна производство на генетски модифицирани луѓе – родени 30 ГМО бебиња!

Почна производство на генетски модифицирани луѓе – родени 30 ГМО бебиња!

Првата генерација генетски модифицирани луѓе е одгледана во САД, соопштено е синоќа. Станува збор за 30 здрави бебиња кои се резултат на низа екперименти на генетски инжинеринг, што предизвика големи дебати во САД, пишува Дејли мејл. Засега извршени се испитувања на две денес едногодишни бебиња и кај нив се пронајдени гени од тројца „родители“, тоа […]

ГМО пред влезните врати на Србија?

ГМО пред влезните врати на Србија?

Новиот Нацрт закон за генетски модифицирани организми е готов, но се чува во тајност, пишува српскиот весник “Вечерње новости”. Со него ќе биде овозможен слободен промет со вакви производи во Србија. Продажбата на стока со “вкрстени гени” инаку е и услов за влез на Србија во Светската трговска организација, поради што е одбиена пред две […]

Еден од најпопуларните пестициди во светот предизвикува рак – произведувач Монсанто

Еден од најпопуларните пестициди во светот предизвикува рак – произведувач Монсанто

Еден од најпопуларните пестициди во светот, кoj широко се користи во САД, веројатно предизвикува рак, смета Светската здравствена организација, пишува „Independent“. Заводот за борба против ракот на СЗО објави дека препарат „раундап“, произведен од компанијата „Монсанто“, содржи активни состојки кои се „класифицирани како веројатно канцерогени за луѓето“. Градинарите- аматери, како и професионалните фармери се предупредени […]

Лесен трик за откривање на ГМО во храната

Лесен трик за откривање на ГМО во храната

ГМО производите имаат штетен ефект врз човечкиот организам. Горчливата вистина е дека веќе над 80% од храната која ја консумираме е генетски модифицирана. Никој производител нема да стави етикета со предупредување дека производот му е ГМО, но постојат начини со кои можеме да го дознаеме тоа. Вистината е дека ние сме најискусните глувци, на кои […]

Пеколот ни е се поблиску: Во чиниите наскоро месо од свињи вкрстени со глувци и луѓе

Пеколот ни е се поблиску: Во чиниите наскоро месо од свињи вкрстени со глувци и луѓе

Канадската влада е на работ да одобри бизарни видови на ГМ свињи за користење како исхрана за Канаѓаните. Овој нов хибрид меѓу глувци и свињи е наречен „Енвиро“ (свиња која ја чува животната средина). Овој нов вид на јоркширски свињи го создале научници од Онтарио на Универзитетот Гуелф и тоа на начин со тоа што […]