Category: ГМО Свет

Јагне со гени од медуза заврши на трпезите во Франција

Јагне со гени од медуза заврши на трпезите во Франција

Генетски измнето јагне со протеин од медуза се најде во кланица, заедно со другите јагниња наменети за исхрана, јавува парискиот весник „Ле Паризиен“. Како што пренесе дописникот на МИА, јагнето било резултат на научните испитувања на ИНРА (Институтот за за аграрни испитувања), кое во ноември 2014 година, и покрај тоа што не било предвидено завршило […]

Шпанец починал откако јадел ГМО-домат со ген од риба

Шпанец починал откако јадел ГМО-домат со ген од риба

Во ЕУ досега е засаден само еден генски модифициран плод, пченка, и тоа претежно во Шпанија. Токму таму неодамна беше потврден првиот смртен случај предизвикан од земањето генски-модифицирана храна. Хуан Педро Рамос почина од анафилакса откако јадел од неодамна одгледаните домати кои содржат ген од риба, што предизвикало смртоносна алергиска реакција, пренесува „Ворлд њуз дејли […]

Почна производство на генетски модифицирани луѓе – родени 30 ГМО бебиња!

Почна производство на генетски модифицирани луѓе – родени 30 ГМО бебиња!

Првата генерација генетски модифицирани луѓе е одгледана во САД, соопштено е синоќа. Станува збор за 30 здрави бебиња кои се резултат на низа екперименти на генетски инжинеринг, што предизвика големи дебати во САД, пишува Дејли мејл. Засега извршени се испитувања на две денес едногодишни бебиња и кај нив се пронајдени гени од тројца „родители“, тоа […]

ГМО пред влезните врати на Србија?

ГМО пред влезните врати на Србија?

Новиот Нацрт закон за генетски модифицирани организми е готов, но се чува во тајност, пишува српскиот весник “Вечерње новости”. Со него ќе биде овозможен слободен промет со вакви производи во Србија. Продажбата на стока со “вкрстени гени” инаку е и услов за влез на Србија во Светската трговска организација, поради што е одбиена пред две […]

Еден од најпопуларните пестициди во светот предизвикува рак – произведувач Монсанто

Еден од најпопуларните пестициди во светот предизвикува рак – произведувач Монсанто

Еден од најпопуларните пестициди во светот, кoj широко се користи во САД, веројатно предизвикува рак, смета Светската здравствена организација, пишува „Independent“. Заводот за борба против ракот на СЗО објави дека препарат „раундап“, произведен од компанијата „Монсанто“, содржи активни состојки кои се „класифицирани како веројатно канцерогени за луѓето“. Градинарите- аматери, како и професионалните фармери се предупредени […]

Пеколот ни е се поблиску: Во чиниите наскоро месо од свињи вкрстени со глувци и луѓе

Пеколот ни е се поблиску: Во чиниите наскоро месо од свињи вкрстени со глувци и луѓе

Канадската влада е на работ да одобри бизарни видови на ГМ свињи за користење како исхрана за Канаѓаните. Овој нов хибрид меѓу глувци и свињи е наречен „Енвиро“ (свиња која ја чува животната средина). Овој нов вид на јоркширски свињи го создале научници од Онтарио на Универзитетот Гуелф и тоа на начин со тоа што […]

Од САД ќе доаѓаат јаболки отпорни на гниење

Од САД ќе доаѓаат јаболки отпорни на гниење

Американските регулаторни власти во петокот одобрија два врсти генетски модифицирани јаболки, отпорни на гниење и покрај противењето на индустријата за органска храна и останатите критичари, кои се обидоа да ја спречат оваа одлука.  Управата за инспекција на Министерството за земјоделство ги одобри новите врсти јаболки кои ги разви канадската компанија Okanagan Speciality Fruits Inc. со објаснување […]

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: ПОРАДИ ВАКВИ ГЕНЕТСКИ ГРЕШКИ СЕ РАЃААТ ВАКВИ СТРАШИЛА

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: ПОРАДИ ВАКВИ ГЕНЕТСКИ ГРЕШКИ СЕ РАЃААТ ВАКВИ СТРАШИЛА

  Комбинацијата на гени е виновна за низа заболувања кај сите живи суштества, но и за многу страшни деформации. Поради генетски грешки се раѓаат неверојатни и застрашувачки суштества како што се крави со шест нози, змии со две глави, риби со три очи и слично. Погледнете ги овие 25 страшни фотографии од кои ќе ви […]

ЕУ чекор поблизу до забрана на ГМО

ЕУ чекор поблизу до забрана на ГМО

Комитетот за заштита на животната средина на Европскиот парламент изгласа денеска предлог-закон со кој на земјите-членки им се дозволува да забранат одгледување генетски модифицирани организми (ГМО) на нивна територија. Комитетот прифати серија измени во однос на првобитниот нацрт на Европскиот совет, кој според мислењето на пратениците им давал премногу слобода на мултинационалните компании, кои произведуваат […]

Кога науката меша прсти во природата

Кога науката меша прсти во природата

Веројатно сте слушнале за генетски модифицираните организми. Некои сметаат дека тие се неприродни и штетни за живиот свет, додека други тврдат дека генетски модифицираните организми се неопходни за напредокот на науката. Има некои поволности, но и лоши страни кога науката меша прсти во работата на природата.