Category: ГМО Свет

За поголем профит: Корпорациите ги тестираат ГМО бананите на студенти

За поголем профит: Корпорациите ги тестираат ГМО бананите на студенти

Во САД на универзитетот во Ајова почнуваат тестирањата на новите генетски модифицирани банани со вештачки нивоа на бета каротен на луѓето. ГМО бананите не се првиот глобален проект кој се нуди како решение за недостигот на витамин А ширум светот. Претходникот на ГМО бананите беше неславниот проект „златен ориз“ збогатени со провитамин  А, кој досега […]

Мутанти меѓу нас: Првата генерација генетски модифицирани бебиња завршуваат средно

Мутанти меѓу нас: Првата генерација генетски модифицирани бебиња завршуваат средно

Веста за првиот успешен трансфер на генетски материјал за зачнување на генетски модифицирано човечко бебе беше објавена во списанието “US Medical Journal” во 1997-ма година. Во 30 ембриони бил вбризган генетски материјал од трета личност. Децата креирани на ваков начин всушност имаат дополнителни гени од ДНК на две мајки, што технички значи дека имаат тројца […]

ФОТО: Овие луѓе се живи сведоци дека ГМО веќе го зема својот данок

ФОТО: Овие луѓе се живи сведоци дека ГМО веќе го зема својот данок

Вистината за ГМО производите е многу малку позната, првенствено поради тоа што долго време се криеше за таквите производи, како и тоа што производителите се длабоко поврзани со светските влади. Агротехничкото запрашување во Аргентина веќе драматично се зголемува. Од 9 милиони галони во 1990, денес се трошат 84 галони. Една од причините за таквиот праст […]

Наздравје ГМО за Европа – ЕУ ќе дозволи садење ГМО пченка – ќе не принудат ли и нас?

Наздравје ГМО за Европа – ЕУ ќе дозволи садење ГМО пченка – ќе не принудат ли и нас?

До крајот на оваа година, Европската Унија би можела да одобри одгледување на генетски модифицирана пченка 1507 на нејзина територија. Ова го дозволува планот што минатиот месец го поддржа Европската комисија, но ќе се случи само ако се согласат поголем дел од членките. Ако планот се оствари, ова ќе биде прв закон со кој се дава зелено […]

ЕК: Дозволете „генетска“ пченка или тоа ќе биде задолжително

ЕК: Дозволете „генетска“ пченка или тоа ќе биде задолжително

Европската комисија побарала од државите членки на ЕУ да одобрат одгледување на генетски модифицирана пченка во Европа. Доколку не биде постигнат договор, ЕК ќе ја наметне како задолжителна одлуката ЕК ова го побарала поради  одлуката на Европскиот суд за правда кој на 26 септември оценил дека Комисијата е преспора во решавањето  на барањето за одобрување […]

Биолог предупредува – создавањето ГМО храна не е под контрола

Биолог предупредува – создавањето ГМО храна не е под контрола

Во процесот на создавањето на ГМО, уфрлените ДНК ги уништуваат природните гени и ќелии, со што не се знае исходот на истиот производ. На ваквите производи треба да се стави мораториум на производството и продажбата се додека истите не бидат ставени под контрола од страна на современата технологија. Процесот на создавање на ГМО производи, не […]

„Поради ГМО ќе губиме милијарди“ – имаат ли парите предност над здравјето??

„Поради ГМО ќе губиме милијарди“ – имаат ли парите предност над здравјето??

Новиот Закон за ГМО му штети на српското земјоделството, предупредува претседателот на Здружението на земјоделски економисти на Србија, Миладин Шеварлиќ. Србија , доколку го усвои новиот Закон за генетски модифицирани организми (ГМО) и дозволи увоз на такви семиња , ќе има годишни загуби од најмалку половина милијарда евра, вели Шеварлиќ. Огромните загуби ќе бидат главно кај […]

Три милиони луѓе низ целиот свет на протест против генетски модифицираните организми (ФОТО+ВИДЕО)

Три милиони луѓе низ целиот свет на протест против генетски модифицираните организми (ФОТО+ВИДЕО)

Три милиони луѓе во повеќе од 500 градови во 57 земји во светот се придружиле  на 12 октомври, на вториот светски „Марш против Монсанто“ (March Against Monsanto). Организаторите најавиле и трет „Марш против Монсанто“ за 24 мај 2014 година, пренесува Раша тудеј. Американската компанија Монсанто е лидер во производството на генетски модифицирана храна. Генетски модифицираните […]

За прв пат – ГМО семињата не се купуваат – “Монсанто“ бележи загуби

За прв пат – ГМО семињата не се купуваат – “Монсанто“ бележи загуби

Најголемиот светски производител на генетски модифицирана храна “Monsanto“, во четвртиот фискален квартал бележи поголема загуба, од очекуваната. Слабата продажба на генетски модифицираните семиња е главната причина за ваквите лоши резултати неваудваат од компанијата. Загубата на компанијата во четвртиот квартал, кој заврши на 31 август, изнесува 249 милиони долари или 47 центи по акција, што е […]