Category: Top3

Документарецот што само ја замрси дебатата околу ГМО

Документарецот што само ја замрси дебатата околу ГМО

Двајца тешкаши на тема храна, не како готвачи, туку од научна перспектива, се главните ликови во документарецот Еволуција на храна, ретко отворен про-ГМО документарец што користи наука за побивање на митовите околу штетноста на ГМО. Едниот е Мајкл Полан, автор на бестселерот Одбрана на храната и професор по новинарство на Беркли. Втората е Марион Нестле, […]

Почна производство на генетски модифицирани луѓе – родени 30 ГМО бебиња!

Почна производство на генетски модифицирани луѓе – родени 30 ГМО бебиња!

Првата генерација генетски модифицирани луѓе е одгледана во САД, соопштено е синоќа. Станува збор за 30 здрави бебиња кои се резултат на низа екперименти на генетски инжинеринг, што предизвика големи дебати во САД, пишува Дејли мејл. Засега извршени се испитувања на две денес едногодишни бебиња и кај нив се пронајдени гени од тројца „родители“, тоа […]

Лесен трик за откривање на ГМО во храната

Лесен трик за откривање на ГМО во храната

ГМО производите имаат штетен ефект врз човечкиот организам. Горчливата вистина е дека веќе над 80% од храната која ја консумираме е генетски модифицирана. Никој производител нема да стави етикета со предупредување дека производот му е ГМО, но постојат начини со кои можеме да го дознаеме тоа. Вистината е дека ние сме најискусните глувци, на кои […]

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: ПОРАДИ ВАКВИ ГЕНЕТСКИ ГРЕШКИ СЕ РАЃААТ ВАКВИ СТРАШИЛА

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: ПОРАДИ ВАКВИ ГЕНЕТСКИ ГРЕШКИ СЕ РАЃААТ ВАКВИ СТРАШИЛА

  Комбинацијата на гени е виновна за низа заболувања кај сите живи суштества, но и за многу страшни деформации. Поради генетски грешки се раѓаат неверојатни и застрашувачки суштества како што се крави со шест нози, змии со две глави, риби со три очи и слично. Погледнете ги овие 25 страшни фотографии од кои ќе ви […]

Генетски модифицирани комарци пуштени во светот – Ги има ли и во Македонија?

Генетски модифицирани комарци пуштени во светот – Ги има ли и во Македонија?

И во Македонија  оваа година сме сведоци дека за чудо и на овие ниски температури има комарци. Досега многупати се случувало низ голем број на региони на планетава, да бидат ослободени генетски модифицирани комарци, од 2010 до денеска. Овие комарци се опасни – тврдат научници кои се поклоници на теориите на завери, сепак нивните тврдења […]

Научникот кој откри дека ГМО храната е смртоносна добил отказ експресно

Научникот кој откри дека ГМО храната е смртоносна добил отказ експресно

И покрај тоа што речиси и да не го добиле потребното медиумско внимание во тоа време, познат британски биохемичар, кој во 1998 година ја открил вистината за тоа, како генетските модифицирани организми се причина за оштетувањето на органите, репродуктивните проблеми, дигестивна дисфункција, оштетен имунитет и рак, веднаш бил отпуштен од неговата работа, а тимот на […]

Ќе и го земат детето затоа што му давала козјо наместо млеко со ГМО?

Ќе и го земат детето затоа што му давала козјо наместо млеко со ГМО?

Одделот за здравство и социјална служба и се заканил на една мајка од гратчето Мејн со одземање на детето и негово посвојување во друго семејство затоа што го хранела со којзо млеко, а не со вештачко. Алора Гелерсон не била во можност да го дои своето дете, па таа направила формула од козјо млеко во […]

Сникерс, Кока Кола, Пепси, Хелманс – Листа на Гринпис на ГМО производи

Сникерс, Кока Кола, Пепси, Хелманс – Листа на Гринпис на ГМО производи

На долгата листа се најдоа и познати марки на детска и бебешка храна, како и млеко во прав кое се користи како замена за мајчино млеко. Сникерс, Липтон чај, Твикс, Милки Веј, Несквик, Кока-кола, Спрајт, Фанта, Пепси, Кнор сосови, Хелманс мајонез, зачини, сосови, храната во Мекдоналдс… се генетски модифицирани? Ова го тврди светското здружение на […]