Archive for October, 2013

Македонија ќе биде чиста – Се забранува ГМО-храна до влез во ЕУ – а потоа?

Македонија ќе биде чиста – Се забранува ГМО-храна до влез во ЕУ – а потоа?

Македонија ќе ги забрани производството и прометот на генски модифицираната храна с` додека не стане членка на Европската Унија. За таа цел се менува Законот за безбедност на храната, кој е веќе во собраниска процедура. Со измените се пропишува во иднина секој правилник што ќе се носи од Агенцијата за храна и ветеринарство да мора […]

„Поради ГМО ќе губиме милијарди“ – имаат ли парите предност над здравјето??

„Поради ГМО ќе губиме милијарди“ – имаат ли парите предност над здравјето??

Новиот Закон за ГМО му штети на српското земјоделството, предупредува претседателот на Здружението на земјоделски економисти на Србија, Миладин Шеварлиќ. Србија , доколку го усвои новиот Закон за генетски модифицирани организми (ГМО) и дозволи увоз на такви семиња , ќе има годишни загуби од најмалку половина милијарда евра, вели Шеварлиќ. Огромните загуби ќе бидат главно кај […]

ПО БАРАЊЕ НА ЈАВНОСТА Ќе се повлечат правилниците за ГМО храна

ПО БАРАЊЕ НА ЈАВНОСТА Ќе се повлечат правилниците за ГМО храна

Владата ќе ги повлече Правилниците за условите и постапката за издавање одобрение за ставање во промет на генетски модифицираната храна (ГМО), донесени од Агенцијата за храна и ветеринарство, најави вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. Правилникот за ГМО во храната за животни на кој реагираа граѓански здруженија требаше да стапи во сила од вчера. […]

Три милиони луѓе низ целиот свет на протест против генетски модифицираните организми (ФОТО+ВИДЕО)

Три милиони луѓе низ целиот свет на протест против генетски модифицираните организми (ФОТО+ВИДЕО)

Три милиони луѓе во повеќе од 500 градови во 57 земји во светот се придружиле  на 12 октомври, на вториот светски „Марш против Монсанто“ (March Against Monsanto). Организаторите најавиле и трет „Марш против Монсанто“ за 24 мај 2014 година, пренесува Раша тудеј. Американската компанија Монсанто е лидер во производството на генетски модифицирана храна. Генетски модифицираните […]

За прв пат – ГМО семињата не се купуваат – “Монсанто“ бележи загуби

За прв пат – ГМО семињата не се купуваат – “Монсанто“ бележи загуби

Најголемиот светски производител на генетски модифицирана храна “Monsanto“, во четвртиот фискален квартал бележи поголема загуба, од очекуваната. Слабата продажба на генетски модифицираните семиња е главната причина за ваквите лоши резултати неваудваат од компанијата. Загубата на компанијата во четвртиот квартал, кој заврши на 31 август, изнесува 249 милиони долари или 47 центи по акција, што е […]

Денес марш против ГМО во Скопје – Македонија дел од светскиот протест

Денес марш против ГМО во Скопје – Македонија дел од светскиот протест

Македонија по вторпат се приклучува на глобалниот марш против ГМО кој утре ќе се одржи во 52 држави, и повеќе од 42 градови. Настанот во Македонија ќе се одржи на влезот на Старата Чаршија кај Стоковната куќа Мост, на истото место каде што беше одржан и претходниот едукативен настан на 25 мај оваа година. -Овој […]

Тесла бил против ГМО: Патентирал природен начин да ја нахрани планетата

Тесла бил против ГМО: Патентирал природен начин да ја нахрани планетата

Никола Тесла бил свесен дека прехранувањето на човештовото на планетата ќе биде проблем со самиот раст на светската популација, уште на почетокот од 20 век размислувал како науката да ја сврзе со производството на храна! За тоа зборел во 1900 година точно пред 113 година и тогаш Србинот го дигнал својот глас против производството на […]

Генетски модифицирани Франкештајн риби во продавниците во САД (Видео)

Генетски модифицирани Франкештајн риби во продавниците во САД (Видео)

Американската агенција за храна и Лекарска администрација издаде оценка која се однесува на животната средина, во врска со лосос-хибрид (франкештајн рибите) развиени во лабораториите на AquaBounty. Од FDA мораа да почекаат два месеци пред да ја донесат конечната одлука за судбината на франкфенштајн рибите, а засега од спроведените студии заклучиле дека генетските модифицирани животни се […]

ГМО ги загадува и подземните води – покажале истражувања

ГМО ги загадува и подземните води – покажале истражувања

Во една студија во списанието „Analytical and Bioanalytical Chemistry“, минатата година се објавени докази за појава на „глифосат“ активна состојка создадена од компанијата „Монсанто“, која слободно тече во подземните води. Подземната вода е вода која што се наоѓа под површината на земјата, од која се снабдуваат водоносните слоеви, бунари и извори. Истражувачите откриле дека 41% […]