Category: ГМО Свет

Документарецот што само ја замрси дебатата околу ГМО

Документарецот што само ја замрси дебатата околу ГМО

Двајца тешкаши на тема храна, не како готвачи, туку од научна перспектива, се главните ликови во документарецот Еволуција на храна, ретко отворен про-ГМО документарец што користи наука за побивање на митовите околу штетноста на ГМО. Едниот е Мајкл Полан, автор на бестселерот Одбрана на храната и професор по новинарство на Беркли. Втората е Марион Нестле, […]

Монструозните последици од генетски модифицираната храна

Монструозните последици од генетски модифицираната храна

Во Франција беше направена досега најтемелната студија, која имаше за цел да го испита долгоорчнато влијание на консумирањето на генетски модифицирана храна, за да се утврди безбедноста на употребета на генетски модифицирани организми или ГМО во исхраната. За таа цел стаорци биле хранети со генетски модифицирана пченка, која зафаќала 33% од нивната вкупна храна. ГМ […]

Го одобривме ГМО: Во медиумска тишина хрватските пратеници гласале за труење на хрватскиот народ! (Видео)

Го одобривме ГМО: Во медиумска тишина хрватските пратеници гласале за труење на хрватскиот народ! (Видео)

Амандманот за спречување ГМО производите да стигнат на пазарот во Хрватска не мина меѓу пратениците на хрватскиот парламент. Минатата недела собранискиот состав одлучи да нема ваква забрана. Во медиумите ваквата одлука се премолче како да не е важно дали хрватското земјоделие ќе биде затворено од страна на ГМО организмите или на Хрватите повкусна ќе им […]

Зошто е воведена ГМО( Генетски модифицирана храна? )

Зошто е воведена ГМО( Генетски модифицирана храна? )

Mултинационалните компании, големите производители, сопствениците на патенти и големата прехранбената индустрија исто така се во изминатата деценија инсистираше на информации за позитивните страни од воведувањето на ГМО. Некои од најсилните аргументи беа: намалување на гладот низ светот, тие ќе бидат во можност да се произведе повеќе храна, и вториот аргумент беше намалување на отрови, пестициди, […]

Јагне со гени од медуза заврши на трпезите во Франција

Јагне со гени од медуза заврши на трпезите во Франција

Генетски измнето јагне со протеин од медуза се најде во кланица, заедно со другите јагниња наменети за исхрана, јавува парискиот весник „Ле Паризиен“. Како што пренесе дописникот на МИА, јагнето било резултат на научните испитувања на ИНРА (Институтот за за аграрни испитувања), кое во ноември 2014 година, и покрај тоа што не било предвидено завршило […]

Шпанец починал откако јадел ГМО-домат со ген од риба

Шпанец починал откако јадел ГМО-домат со ген од риба

Во ЕУ досега е засаден само еден генски модифициран плод, пченка, и тоа претежно во Шпанија. Токму таму неодамна беше потврден првиот смртен случај предизвикан од земањето генски-модифицирана храна. Хуан Педро Рамос почина од анафилакса откако јадел од неодамна одгледаните домати кои содржат ген од риба, што предизвикало смртоносна алергиска реакција, пренесува „Ворлд њуз дејли […]

Почна производство на генетски модифицирани луѓе – родени 30 ГМО бебиња!

Почна производство на генетски модифицирани луѓе – родени 30 ГМО бебиња!

Првата генерација генетски модифицирани луѓе е одгледана во САД, соопштено е синоќа. Станува збор за 30 здрави бебиња кои се резултат на низа екперименти на генетски инжинеринг, што предизвика големи дебати во САД, пишува Дејли мејл. Засега извршени се испитувања на две денес едногодишни бебиња и кај нив се пронајдени гени од тројца „родители“, тоа […]

ГМО пред влезните врати на Србија?

ГМО пред влезните врати на Србија?

Новиот Нацрт закон за генетски модифицирани организми е готов, но се чува во тајност, пишува српскиот весник “Вечерње новости”. Со него ќе биде овозможен слободен промет со вакви производи во Србија. Продажбата на стока со “вкрстени гени” инаку е и услов за влез на Србија во Светската трговска организација, поради што е одбиена пред две […]

Еден од најпопуларните пестициди во светот предизвикува рак – произведувач Монсанто

Еден од најпопуларните пестициди во светот предизвикува рак – произведувач Монсанто

Еден од најпопуларните пестициди во светот, кoj широко се користи во САД, веројатно предизвикува рак, смета Светската здравствена организација, пишува „Independent“. Заводот за борба против ракот на СЗО објави дека препарат „раундап“, произведен од компанијата „Монсанто“, содржи активни состојки кои се „класифицирани како веројатно канцерогени за луѓето“. Градинарите- аматери, како и професионалните фармери се предупредени […]

Пеколот ни е се поблиску: Во чиниите наскоро месо од свињи вкрстени со глувци и луѓе

Пеколот ни е се поблиску: Во чиниите наскоро месо од свињи вкрстени со глувци и луѓе

Канадската влада е на работ да одобри бизарни видови на ГМ свињи за користење како исхрана за Канаѓаните. Овој нов хибрид меѓу глувци и свињи е наречен „Енвиро“ (свиња која ја чува животната средина). Овој нов вид на јоркширски свињи го создале научници од Онтарио на Универзитетот Гуелф и тоа на начин со тоа што […]