Еве како изгледа Генетски Модифициран Бик – Ова месо го јадеме (Видео/Фото)


Генетската селекција и експериментите резултирале со вид бик 2 пати поголем од нормалната големина…

Белиот белгиски бик спаѓа во огромните видови на добиток, кој практично е мешавина од мускули и месо. Овој неверојатен супервид има повеќе од 40% повеќе мускулна маса. Тој добива поголема тежина и забрзано се зголемува, а кравите од овие видови произведуваат млеко со висока содржина на протеини за нивните телиња.

bik

Она што се крие од јавноста е фактот што овие бикови се генетски модифицирани видови. Нивниот брз раст на мускули предизвикува големи здравствени опасности. Исто така, кај нивните деца може да се развијат различни деформитети – огромни јазици и беспомошни нозе. Поради овие две работи се комплицира животот на телињата и тоа што не можат да се движат и јадат, генерално ги води до болна смрт.

bik_1

Од друга страна, фармерите кои ги одгледуваат овие супербикови велат дека тие не се ГМО видови, туку дека се природно одгледани и дека дошле до монструозна големина со помош на вкрстување на најдобрите примероци и селекција. Освен тоа, истакнуваат дека кога белиот бик ќе оплоди крава, добива телиња со двојно подобрена мускулна маса.

За крај би ви го поставиле прашањето: ќе јадете ли стек, бифтек или шунка добиени од ваков бик?

Interesno.com.mk

5 Comments

 1. viktor says:

  Ako nasata drzava ne povede red za naseto stocarstvo uste malku ne samo sto kese jade GMOmeso tuku ke nema nikakvo!

  • stole says:

   Koga molcat stocarite taka ke e…na pretsedatelite na zdruzenijata sitni dusi kade im se ustite(zapecateni so siten profit)….kazete mi koja mak.mesna industrija prodava domasno meso….nikoja….krka narodot uvozno meso so somnitelno poteklo a domasnite stocari nemozat nisto da prodadat zatoa sto domasnovo bilo nekvalitetnooo molam ti se

 2. Done says:

  Strasno, si igraat so zivoti na zivotni samo poradi profit ali ne cudi zs oni so zivoti na luge si igraat za profit a ne pa za voa.

 3. Igor says:

  Ова не е генетски инжињеринг туку е селекција. А тие 2 работи се многу различни. Овие видови (говеда специјално одгледувани за МЕСО) се направени со селекција исто како што и доберманот не е направен со генетски инжињеринг туку со селекција од страна на човек.

  Не е убаво да ги мешате овие работи зашто му наштетувате на целото анти ГМО движење во светот.

 4. Pravoslaven says:

  Igor vo koj svet zivees ti brate? Na zalost ni gi ispraa mozocite da veruvame vo se sto ni pasiraat.Lugje otvarajte oci poentata e da se namali brojkata na lugjeto da ispocrkame kako gluvci.Samo bog da ni e na pomos!

Остави коментар